sobota, 16 maja 2009

PIĘKNO KOJARZY NAM SIĘ ZAWSZE Z ANIOŁAMI....

Każde tchnienie powietrza, promień światła i ciepła, każdy piękny widok jest niczym poła ich sukni, niczym powiewające szaty tych, którzy stoją w obliczu Boga.
John Henry Newman

Słowo „anioł” jest w naszym języku słowem potocznym. Mówi się o anielskich włosach, jest spaghetti, które w nazwie zawiera słowo „anioł”. Wspaniała ryba- anioł stanowi ozdobę akwariów. Najdłuższy, ciągły wodospad na świecie to wodospad Anioła w Wenezueli. Największe miasto w zachodniej części Ameryki Północnej nazywa się po prostu Aniołowie (Los Angeles). Niezwykle czysty głos wokalisty to „głos anielski”. Słodko śpiące dziecko wygląda „jak aniołek”. Ktoś, kto podrzychzi nam z pomocą w nagłej potrzebie, to „anioł”. Anioł to często stosowane współczesne słowo, które oznacza pewne niezwykłe i pradawne wyobrażenie.

Według Genesis aniołowie stanowili część historii człowieka od Adama i Ewy, kiedy to „na wschodzie sam Eden” Bóg postawił „cherubina z płonącym mieczem, który baczył na wszystkie strony strzegąc dostępu do drzewa życia”.

A w Raju Utraconym- wielkim poemacie angielskiego purytańskiego poety, Johna Miltona, aniołowie strzegą raju i są towarzyszami oraz nauczycielami pierwszego mężczyzny i pierwszej kobiety.

Charakterystyczne dla Zachodu wyobrażenie przychylnych istot duchowych, które ludzie określają dzisiaj większości jako anioły, wywodzi się z islamskiej i judeo- chrześcijańskiej nauki, na którą wcześniej wpłynęły z kolei wierzenia perskie, greckie, babilońskie, chaldejskie i między innymi sumeryjskie. Przez ponad trzy tysiące lat aniołowie stanowili niezmienną ideę i wyobrażenie, archetyp i obraz w zbiorowej świadomości zachodniej kultury. Byli znaczącymi postaciami w świeckich podaniach ludowych i w tradycyjnych dramatach religijnych. O aniołach śnili profeci, widywali ich mistycy, święci rozmawiali z nimi, a cierpiący modlili się do nich.

Wizje aniołów stanowiły inspirację wielkich artystów od Leonarda da Vinci i Michała Anioła, po Rubensa, Rembrandta, Gauguina i Chagalla. Pisali o nich poeci: Dante, Milton, Goethe, Blade, Longfellow, Tennyson, Poe, Dickinson, Rilke i inni. O aniołach i ich naturze wypowiadali się uczeni filozofowie, od Sokratesa po Nietzschego. A wydawcy Encyklopedia Britannica jako pierwsze w Syntopiconie dwóch najbardziej istotnych tematów zachodniej myśli wybrali hasło „anioł”.






2 komentarze:

  1. dzieki że tyle napisane jest o aniołach dużo mi pomogło

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje Wam Aniołki że jesteście z nami.

    OdpowiedzUsuń